Εκδήλωση "1821-1922: 100 χρόνια Eλληνικής ιστορίας"

Την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023 το σχολείο μας πραγματοποίησε εορταστική εκδήλωση στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Γαλατσίου "ΤΟ ΚΑΜΙΝΙ".

Η εκδήλωση ήταν μια ιστορική αναδρομή από τα χρόνια της Επανάστασης του 1821 ως τη Μικρασιατική Καταστροφή. Περιελάμβανε τραγούδια, απαγγελία λογοτεχνικών κειμένων, αφηγήσεις- μαρτυρίες ξεριζωμένων Μικρασιατών, βίντεο και χορούς.

Οι μαθητές μας τραγούδησαν, συνέλεξαν μαρτυρίες προγιαγιάδων τους και αφηγήθηκαν τις συγκινητικές ιστορίες τους.

Το Σωματείο Παραδοσιακών Χορών "ΑΣΚΑΥΛΟΣ" συμμετείχε στην εκδήλωσή μας με Μικρασιατικούς χορούς.

Ευχαριστούμε θερμά το Δήμο Γαλατσίου για την παραχώρηση της αίθουσας και τον υπεύθυνο του χορευτικού συλλόγου "ΑΣΚΑΥΛΟΣ",  κύριο Διονύση Λουκάτο, για την ολοπρόθυμη συνεργασία και συμμετοχή τους

Φυσικά, ευχαριστούμε θερμά και όλους τους μαθητές μας , που συμμετείχαν ενεργά στην εορτή.

Παρουσίαση:  Βάλια Βλάχου και Λουκάς Βανδώρος.

Σόλο τραγούδι: Πένυ Κουρή

Σχέδιο εξωφύλλου προγράμματος:  Μαντώ Μαρούλη

Επιμέλεια Βίντεο: Νικολέττα Κασσιανού

Χορωδία: Μαρία Ακαμιωτάκη, Ηρακλής Αλεξόπουλος, Λουκάς Βανδώρος, Βάλια Βλάχου, Κωστής Γαρουφαλιάς,  Βασιλική Γεραβέλη, Βίκτωρ Καμπούρης, Πένυ Κουρή, Τζέσικα Μπαϊρακτάρι,  Εύα Μπάστα, Μαρία Νταλιαπέ, Βάσω Ντελή, Νάγια Πλακίδα, Μιχαέλα Πορικού, Θεοδώρα Σαραντάκη, Εμμέλεια Τραχανά.

Χοροί Μικρας Ασίας: Χορευτικός Σύλλογος «ΑΣΚΑΥΛΟΣ»

Επιμέλεια εκδήλωσης: Γεωργία Ιωσηφίδου, Γιάννης Καππάτος, Κοραλία Πετροχείλου, Κλαίρη Τσιούτσια