ΔΡΑΣΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΧΑΡΤΙΟΥ

Στις 16 Μαρτίου 2023 έγινε στο εργαστήριο των Φυσικών Επιστημών δράση που αφορά στην ανακύκλωση χαρτιού. Συμμετείχαν καθηγητές και μαθητές από διάφορες τάξεις του σχολείου μας. Αρχικά, ο Χημικός του σχολείου μας κ. Μαραγκουδάκης ενημέρωσε τους συμμετέχοντες για την προέλευση του χαρτιού, τη σύστασή του και τις χρήσεις του. Στη συνέχεια χρησιμοποιήσαμε τα παρακάτω υλικά και όργανα:

- χαρτί από κόλλες παλιών διαγωνισμάτων, εφημερίδα

- ταψί, ψαλίδι, μπλέντερ, σίτα περίπου 15Χ20cm, σπάτουλα

- 2 ποτήρια ζέσεως των 250ml και 500ml

- ζεστό νερό (περίπου 40βαθμοί)

Και, σε ομάδες, εφαρμόσαμε την παρακάτω πειραματική διαδικασία:

1) Με ψαλίδι κόψαμε το χαρτί σε μικρά κομμάτια.

2) Τοποθετήσαμε τα μικρά κομμάτια χαρτιού στο μπλέντερ.

3) Προσθέσαμε ζεστό νερό ως το σημείο να σκεπάζετε το χαρτί.

4) Κλείσαμε το μπλέντερ και το θέσαμε σε λειτουργία για περίπου 20sec ώσπου το χαρτί να γίνει χαρτοπολτός.

5) Βυθίσαμε τη σίτα στο ταψί, γεμίσαμε το ταψί με νερό στο ύψος που να σκεπάζει τη σίτα και αδειάσαμε το χαρτοπολτό από το μπλέντερ.

6) Απλώσαμε τον χαρτοπολτό ώστε να κατανεμηθεί ομοιόμορφα πάνω από την σίτα και σηκώσαμε τεντωμένη τη σίτα έτσι ώστε να στραγγίξει αρκετά το νερό απο τον χαρτοπολτό.

7) Βάλαμε την σίτα με τον χαρτοπολτό ανάμεσα στα φύλλα εφημερίδας, κλείσαμε την εφημερίδα και την αναποδογυρίσαμε προσεχτικά έτσι ώστε η σίτα να έρθει πάνω από τον χαρτοπολτό.

8) Πιέσαμε με τα χέρια μας έτσι ώστε το νερό του χαρτοπολτού να απορροφηθεί απο την εφημερίδα και αφαιρέσαμε την σίτα.

9) Αφήσαμε 1 μέρα το χαρτοπολτό να στεγνώσει πλήρως και με μια σπάτουλα  αποκολλήσαμε το ανακυκλωμένο μας χαρτί από την εφημερίδα!