Κατά τα σχολικά έτη 2020-2021, 2021-2022 και 2022-2023 στo πλαίσιο της ευρωπαϊκής δράσης Erasmus+ για συμπράξεις μεταξύ εκπαιδευτικών οργανισμών, το σχολείο μας υλοποιεί το πρόγραμμα:

Arts for Future

στο οποίο συνεργάζονται τα σχολεία:

School Caucadis, Vitrolles, Γαλλία

Hålabäcksskolan, Kungsbacka, Σουηδία

Gymnasium Bad Aibling, Bad Aibling, Γερμανία

IES TIRANT LO BLANC, Elche, Ισπανία

3ο Γενικό Λύκειο Γαλατσίου, Γαλάτσι, Ελλάδα

Gospodarska skola Varazdin, Varazdin, Κροατία

Συνεργατική πλατφόρμα επικοινωνίας etwinning:

Η ιστοσελίδα του προγράμματος

Σκοπός του προγράμματος

Βασικός στόχος του έργου είναι οι συμμετέχοντες μαθητές να αναλάβουν δράσεις για βιώσιμο και αειφόρο τρόπο ζωής, παραγωγής και κατανάλωσης. Αξιοποιούνται σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδοι όπως η συνεργατική μάθηση, η μάθηση από ομοτίμους, η μέθοδος σχεδίου δράσης και η ανακαλυπτική μάθηση, Καταλυτικό ρόλο στην επίτευξη των στόχων έχει η τέχνη η οποία αξιοποιείται τόσο για την προσέγγιση της βιωσιμότητας από τους συμμετέχοντες όσο και για την επικοινωνία του οράματος της αειφορίας στην ευρύτερη εκπαιδευτική και τοπική κοινότητα

Λειτουργία του προγράμματος

Η συμμετοχή στο πρόγραμμα περιλαμβάνει συνάντηση μία φορά τη εβδομάδα εκτός ωρών του σχολικού προγράμματος, πραγματοποίηση εργασιών και ηλεκτρονική επικοινωνία με τους εταίρους μας.

Πραγματοποιούνται επίσης εκπαιδευτικές επισκέψεις τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό. Στις επισκέψεις στο εξωτερικό, Έλληνες μαθητές με την συνοδεία καθηγητών επισκεπτόμαστε τα συνεργαζόμενα σχολεία με χρηματοδότηση / κάλυψη των εξόδων μας από τα προγράμματα. Επίσης,  φιλοξενούμε με τη σειρά μας μαθητές και καθηγητές των συνεργαζόμενων σχολείων.

Προγραμματισμένες συναντήσεις του προγράμματος

Elche - Ισπανία,  Μάιος 2022

Varazdin - Κροατία, Σεπτέμβριος 2022

Kungsbacka - Σουηδία, Οκτώβριος 2022

Γαλάτσι - Ελλάδα,  Νοέμβριος 2022

Βρυξέλλες - Βέλγιο, Μάρτιος 2023

Bad Aibling - Γερμανία, Μάϊος 2023

Εργασίες της Ελληνικής ομάδας:

Δημιουργία logo και διαδικασία επιλογής του

Συμβουλές για βιωσιμότητα στην καθημερινότητα μας

Δραστηριότητες του προγράμματος

Ανασκόπηση των τηλεδιασκέψεων που πραγματοποιήσαμε την περίοδο της πανδημίας.

Συμμετείχαμε στις ημέρες Erasmus 2020 με τηλεδιάσκεψη μαθητών από τα 6 Ευρωπαϊκά σχολεία με τα οποία συνεργαζόμαστε.

Συμμετέχοντες μαθητές:

Β' τάξη:  Άγκος Οδυσσέας, Κρίμπαλη Φιλιώ, Ακαμιωτάκη Μαρία, Καλύβα Αικατερίνη, Βασιλείου Γρηγόρης, Βάννα Αγγελική, Βασιλοπούλου Αριάδνη-Πηνελόπη, Γαρουφαλλιάς Κωστής, Μήτρου Αικατερίνη, Μονογιού Δήμητρα, Ματίγια Μαντόνα, Πρίφτη Αριστέα, Μαυροδόντη Ιωάννης, Χατζηχαραλάμπους Μιχαλέα-Ιωάννα, Μοχα Βαλέρια, Πέτρου Στάθης, Πασλή Βασιλική, Σακέτου Στυλιανή, Παπαδόγκωνα Κωνσταντίνα, Φούντα Μελίνα, Χρονοπούλου Αικατερίνη, Σπανού Βασιλική, Πολίτου Νικολίνα.

Α τάξη:

Συμμετέχοντες καθηγητές

Ριμπά Δήμητρα, Ζαλαβρά Ελένη, Ιωσηφίδου Γεωργία, Κουλούρης Ανδρέας

Ανακοίνωση στον τοπικό τύπο για τα προγράμματα Erasmus που υλοποιούνται στο σχολείο μας το σχολικό έτος 2020-2021

Συμμετοχή καθηγητών του σχολείου μας σε συνάντηση συντονισμού του προγράμματος Arts for Future στις 27-30 Οκτ 2021 στην Κροατία.

Προετοιμασία της συνάντησης στην Γαλλία