Κατά τα σχολικά έτη 2020-2021 και 2021-2022 στo πλαίσιο της ευρωπαϊκής δράσης Erasmus+ για συμπράξεις μεταξύ εκπαιδευτικών οργανισμών, το σχολείο μας  υλοποιεί το πρόγραμμα με τίτλο:

Generation of Sustainability

στο οποίο συνεργάζονται τα σχολεία:

I.T.E.T. L.da Vinci  Milazzo, Ιταλία

3o Γενικό Λύκειο Γαλατσίου, Ελλάδα

Vilniaus Zveryno gimnazija, Vlinius, Λιθουανία

Gymnazium, Ul.1.maja 905, Puchov, Σλοβακία

Gimnazija Josipa Slavenskog, Cakovec, Κροατία

H ιστοσελίδα του προγράμματος https://gosustain.wixsite.com/erasmus

Συνεργατική πλατφόρμα επικοινωνίας etwinning:

Σκοπός του προγράμματος

Βασικός σκοπός του προγράμματος είναι οι συμμετέχοντες μαθητές να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με το πρόβλημα της κλιματικής αλλαγής και να συνειδητοποιήσουν την προσωπική τους ευθύνη, καθώς οι στάσεις μας στην καθημερινή ζωή αλλάζουν το οικοσύστημα μας με μη ανατρέψιμο τρόπο. Στο πλαίσιο αυτό θα αναλάβουν δράσεις για ενημέρωση σχετικά με έναν βιώσιμο και αειφόρο τρόπο ζωής: ενέργεια, τροφή, απόβλητα, τουρισμό, σχολείο. Με χρήση ψηφιακών μέσων, τη διεθνική επικοινωνία και αλληλεπίδραση και την εφαρμογή επιστημονικών μεθόδων ανάλυσης θα προωθηθεί η υιοθέτηση δραστηριοτήτων με σεβασμό στις βιώσιμες επιλογές.

Προγραμματισμένες συναντήσεις του προγράμματος

Milazzo - Ιταλία,  Μάρτιος 2021

Vilnius - Λιθουανία, Μάιος 2021

Cakovec - Κροατία, Οκτώβριος 2021

Γαλάτσι - Ελλάδα,  Μάρτος 2022

Puchov - Σλοβακία, Μάϊος 2022

Δραστηριότητες του προγράμματος

Συμμετείχαμε σε meeting γνωριμίας τον Μάρτιο του 2021 με τους συνεργάτες μας στο πρόγραμμα Erasmus: "Generation of Sustainability"

Συμμετέχοντες μαθητές το σχ. έτος 2020-2021:

Α τάξη:: Άγκος Οδυσσέας, Κρίμπαλη Φιλιώ, Ζωνίτσα Αποστολία, Ακαμιωτάκη Μαρία, Καλύβα Αικατερίνη, Βασιλείου Γρηγόρης, Βάννα Αγγελική, Βασιλοπούλου Αριάδνη-Πηνελόπη, Γαρουφαλλιάς Κωστής, Μήτρου Αικατερίνη, Μονογιού Δήμητρα, Ματίγια Μαντόνα, Πρίφτη Αριστέα, Μαυροδόντη Ιωάννης, Χατζηραλάμπους Μιχαλέα-Ιωάννα, Μοχα Βαλέρια, Πέτρου Στάθης, Πασλή Βασιλική, Σακέτου Στυλιανή, Παπαδόγκωνα Κωνσταντίνα, Φούντα Μελίνα, Χρονοπούλου Αικατερίνη, Σπανού Βασιλική, Πολίτου Νικολίνα.

Β' τάξη: Γιαννακοπούλου Ιωάννα, Γκίνι Φλωριάνα, Ιωάννου Κωνσταντίνος, Μπαιράμι Χρύσα, Κορρέ Χριστίνα, Μαθέ Βασιλική-Δήμητρα, Σπυροπούλου Μαρία, Τζιαντζή Χρυσάνθη, Τσίλης Νικόλας, Χριστοδούλου Μαρίλια, Χριστοφοράτου Ειρήνη.

Συμμετέχοντες καθηγητές το σχ. έτος 2020-2021:

Πετροχείλου Κοραλία, Ακριβόπουλος Κωνσταντίνος, Κορρέ Χρυσάνθη, Νέζη Μαρία, Πομόνη Ελισάβετ, Σιέμος Κωνσταντίνος,

Λειτουργία του προγράμματος

Η συμμετοχή στο πρόγραμμα περιλαμβάνει συνάντηση μία φορά τη εβδομάδα εκτός ωρών του σχολικού προγράμματος, πραγματοποίηση εργασιών και ηλεκτρονική επικοινωνία με τους εταίρους μας.

Πραγματοποιούνται επίσης εκπαιδευτικές επισκέψεις τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό. Στις επισκέψεις στο εξωτερικό, Έλληνες μαθητές με την συνοδεία καθηγητών επισκεπτόμαστε τα συνεργαζόμενα σχολεία με χρηματοδότηση / κάλυψη των εξόδων μας από τα προγράμματα. Επίσης,  φιλοξενούμε με τη σειρά μας μαθητές και καθηγητές των συνεργαζόμενων σχολείων.

Ανακοίνωση στον τοπικό τύπο για τα προγράμματα Erasmus που υλοποιούνται στο σχολείο μας το σχολικό έτος 2020-2021

Στις 2 ως 6 Μαίου 2022, 5 μαθητές και 2 καθηγήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε meeting που πραγματοποιήθηκε στο Vilnius της Λιθουανίας.

Από τις 28 Φεβρουαρίου ως τις 4 Μαρτίου 2022, 5 μαθητές και 2 καθηγήτριες συμμετείχαν σε meeting που πραγματοποιήθηκε στο Cakovec της Κροατίας

Στις  17-23 Ιανουαρίου 2022, 5 μαθητές και 2 καθηγητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε meeting που πραγματοποιήθηκε στο Milazzo της Ιταλίας

Proposal for a Sustainable Hotel - Team #1

Proposal for a Sustainable Hotel - Team #2