Κατά τα σχολικά έτη 2023-2024, 2024-2025 και 2025-2026 στo πλαίσιο της ευρωπαϊκής δράσης Erasmus+ για συμπράξεις μεταξύ εκπαιδευτικών οργανισμών, το σχολείο μας υλοποιεί το πρόγραμμα:

STEAM for Sustainability

στο οποίο συνεργάζονται τα σχολεία:

I.T.E.T. L.da Vinci  Milazzo, Ιταλία

3o Γενικό Λύκειο Γαλατσίου, Ελλάδα

Vilniaus Zveryno gimnazija, Vlinius, Λιθουανία

Ogolnoksztalcace im.Janusza Korczaka w Wieluniu, Πολωνία

Gimnazija Josipa Slavenskog, Cakovec, Κροατία

Σκοπός του προγράμματος

Μέσω καινοτόμων εκπαιδευτικών πρακτικών STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts,  Mathematic) δηλαδη μέσω της ολιστικής προσέγγισης των Φυσικών επιστημών, της Τεχνολογίας, της Μηχανικής, της Τέχνης και των Μαθηματικών, θα προωθηθούν πρακτικές βιωσιμότητας.  Απώτερος στόχος είναι οι συμμετέχοντες μαθητές/τριες να στραφούν προς τις πράσινες τεχνολογίες και τις πράσινες θέσεις εργασίας.

Συμμετέχοντες καθηγητές το σχ. έτος 2023-2024:

Ριμπά Δήμητρα, Νέζη Μαρία, Πομόνη Ελισάβετ, Σιέμος Κωνσταντίνος, Ιωσηφίδου Γεωργία, Κουλούρης Ανδρέας, Ζαλαβρά Ελένη.

Λειτουργία του προγράμματος

Η συμμετοχή στο πρόγραμμα περιλαμβάνει συνάντηση μία φορά τη εβδομάδα εκτός ωρών του σχολικού προγράμματος, πραγματοποίηση εργασιών και ηλεκτρονική επικοινωνία με τους εταίρους μας.

Πραγματοποιούνται επίσης εκπαιδευτικές επισκέψεις τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό. Στις επισκέψεις στο εξωτερικό, Έλληνες μαθητές με την συνοδεία καθηγητών επισκεπτόμαστε τα συνεργαζόμενα σχολεία με χρηματοδότηση / κάλυψη των εξόδων μας από τα προγράμματα. Επίσης,  φιλοξενούμε με τη σειρά μας μαθητές και καθηγητές των συνεργαζόμενων σχολείων.

Προγραμματισμένες συναντήσεις του προγράμματος

Γαλάτσι - Ελλάδα,  Νοέμβριος 2023

Wieluniu - Πολωνία, Μάρτιος 2024

Cakovec - Κροατία, Δεκέμβριος 2024